Koleżanki i Koledzy !
Chciałbym bardzo zachęcić do uczestnictwa w projekcie UEH Data Haven. To nowa inicjatywa pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, której celem jest kolekcja i dzielenie zarówno danych klinicznych pacjentów, jak i danych pochodzących od samych pacjentów – PROM (patient-reported outcome measures) i PREM (patient-reported experience measures). W dobie wykładniczego rozwoju sztucznej inteligencji, nowych odkryć w dziedzinach genetyki, genomiki, epigenetyki oraz szybkiego rozwoju urologii robotycznej i endourologii, coroczna aktualizacja wytycznych EAU staje się niewystarczająca. Klasyczne, jedno- lub kilkuośrodkowe badania nie pozwalają na uzyskania wiarygodnych danych klinicznych, a budowanie dużych, międzynarodowych baz danych stanowi gigantyczne wyzwanie logistyczne. Obecnie publikowane wyniki wiodących europejskich ośrodków urologicznych nie są reprezentatywne dla powszechnej praktyki urologicznej. Duże randomizowane badania kliniczne nie pozwalają na wystarczająco szybkie uzupełnianie braków w dowodach w ramach implementacji EBM. Brakuje również informacji o długofalowych działaniach niepożądanych i bezpieczeństwie stosowanych terapii. Badania kliniczne są także prowadzone na stosunkowo małą skalę, a populacje badane są ściśle wyselekcjonowane, co utrudnia translację danych na populację ogólną.
Inicjatywa UEH ma być odpowiedzią na wyzwania doby AI – jest to otwarta baza danych, pozwalająca na dzielenie zanonimizowanych danych klinicznych pacjentów oraz uzyskiwanie od nich informacji zwrotnej – PROM i PREM. Główną bazą danych w ramach UEH jest archiwum ProReg, które ma być źródłem wysokiej jakości, pseudozanonimizowanych danych, obejmujących pełną podróż chorego od diagnozy do wyników leczenia, które będą służyć pacjentom, klinicystom i naukowcom. UEH jest zbudowana na fundamencie i wyewoluowała z inicjatywy bazy danych PIONEER, jednak w przeciwieństwie do retrospektywnej bazy PIONEER, ProReg ma zbierać dane zbieranie prospektywne.
W ramach UEH możliwa jest międzyośrodkowa, międzynarodowa współpraca w ramach dostępu do ogromnej bazy danych klinicznych.
Korzyści z członkostwa:
- Wsparcie programistów, metodologów, analityków RWD (real-word data)
- Kursy analizy RWE
- Możliwość nawiązania współpracy
- Wsparcie EAU/UEH w przygotowaniu projektów
- Współautorstwo w publikacjach w ramach UEH Collaboration Group
Planowanym wynikiem ciągłej aktualizacji RWD i odpowiednia translacja danych na indywidualnych chorych będzie stworzenie nowej generacji „żywych” wytycznych i nowej formy interakcji pomiędzy lekarzem, a pacjentem.
UEH Data Haven pozwala na udostępnianie:
- Danych retrospektywnych
- Danych zbieranych prospektywnie
- PROM
- PREM
Dane mogą być wprowadzane manualnie poprzez platformę UEH lub zbiorczo jako wcześniej przygotowany plik z danymi.
Przykłady danych:
- Dane kliniczne: informacje o diagnozie, zaawansowaniu choroby i rodzajach zastosowanej terapii
- PROM: QoL, objawy, ogólne doświadczenia chorego
- Dane genomiczne i biomarkery
Udział w inicjatywie UEH Data Haven jest dobrowolny. Widząc gigantyczny potencjał dla rozwoju polskich urologów, jak i dla rozwoju polskiej nauki pragniemy gorąco zachęcić do udziału w inicjatywie UEH, która naszym zdaniem jest adekwatną odpowiedzią na wyzwania doby AI. Osobą kontaktową z ramienia PTU jest Dr n. med. Michał Czarnogórski (mcczarnogorski@gmail.com), który jednocześnie jest koordynatorem projektu UroEvidenceHub dla Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Dzielmy się danymi i korzystajmy z wspólnych danych dla dobra pacjentów i rozwoju urologii !
Z wyrazami szacunku,
Prof. Tomasz Drewa